محل تبلیغات شما

نویسنده، دروغگو یا راستگو؟

همانطور که می دانید، بعضی نویسندگان از روی حقایق می نویسند و بعضی از روی تخیل. می دانم که الاندارید به عنوان نگاه می کنید، چرا می دانم؟ چون همین الان گفتم و همین الان همنگاه کردید.

اما گذشته از شوخی باید گفت شاید خیلی نویسندگانباشند که از روی حقایق می نویسند اما شاید انسان صادقی نباشند، شاید هم نویسندگانیباشند که تخیلی می نویسند اما ذاتاً انسان صادقی اند.در این مقاله ما با شخصیتنویسنده کاری نداریم ، بلکه با آثارش کار داریم. و صادقانه باید بیان کنم که اینعنوان را برای جذابیتش انتخاب کردم و هدفم صرفاً جلب توجه شما بود و بس.

در هر حال اگر میخواهید درباره داستان تخیلی و یا نویسندگی از روی حقایق بیشتر بدانید ادامه مطلبرا بخوانید؛ اگر هم هدفتان یافتن نویسنده ای دروغگو یا راستگوست وقت خود را برایخواندن این مقاله هدر ندهید، چون گشتم نبود و نگرد نیست.

نویسندگی از رویحقایق:

شاید بتوان گفت شخصیتنویسندگان به خودشان مربوط است، اینکه دروغگو یا راستگو هستند. اما به جرأت میتوان گفت که هیچ نویسنده ای تمام حقیقیت را نمی نویسد. نویسنده ای را فرض بفرماییدکه می خواهد از روی داستان زندگی شخصی به نام الف بنویسد.در ابتدا فرد الف داستانزندگی اش را برای وی تعریف خواهد کرد ، اکه البته الف هم همه ماجرا را درست بهخاطر ندارد، گاهی هم قسمت هایی از زندگی اش را دروغ می گوید، چون دوست داردداستانی که از زندگی او می نویسند ، زندگی او را بهتر توصیف کند.

اما در این بین نویسنده چه می کند؟

او داستان زندگی فردرا می شنود، وقتی دست به قلم می برد تا بنویسد ناگهان متوجه می شود که: (( ای دلغافل ، فلان بخش داستان فرد الف رو یادم رفت. حالا عیب نداره.این داستان رو بهفلان شکل می نویسم جذاب تر هم میشه.یه کم هم پیاز داغش رو اضافه می کنم.توفلان جا اگه این الف فلان کار رو هم انجام داده باشه داستان قشتنگ تر میشه))

بنا بر این شروع میکند به اضافه کردن تخیلاتش به داستان زندگی شخص الف ، اگر شخص الف حال خواندنداستان را داشته باشد حسابی تعجب خواهد کرد و پیش خود خواهد گفت: (( این داستانفقط شبیه داستان زندگ منه.این داستان زندگی من نیستش که.))

اما اگر نویسنده خوششانس باشد و داستانش به فیلم تبدیل شود ، واقعاً فرد الف از دیدن فیلمی که کمترینشباهت را به زندگی خودش دارد تعجب خواهد کرد. و به خصوص وقتی همسرش به او بگوید:((واقعاً این داستان زندگی توئه؟.تو دوست دختر داشتی؟.تو دوراز چشم من بهمخیانت می کنی؟))آن وقت بیا و درستش کن.البته این در این تغییر زیاد از حدی که شکلگرفته صرفاً نویسنده مقصر نیست، بلکه تهیه کنند و کارگردان هم دوست داشتند داستانرا به نحوی دیگر بیان کنند که فیلم را جذابتر کند.

نویسندگی از رویتخیلات:

نویسندگان دیگری همهستند که از روی تخیلاتشان می نویسند و به هیچ عنوان نمی خواهند هیچ گونه حقیقتیدر آن وجود داشته باشد، دوست دارند وارد دنیای خیالی خودشان شوند و خواننده راوارد دنیای خیالی خودشان بکنند و آن را به خواننده نشان دهند.

اما این سبک نوشتن همبی ایراد نخواهد بود ، چون منتقدان زیادی خواهد داشت . اولین منتقد خانوادهنویسنده است که زیر بار نخواهد رفت که مثلا : ((مگه میشه یه آدم بین زمین و آسمونپرواز کنه و سقوط نکنه؟.مگه بدون هواپیما هم میشه پرواز کرد؟))

منتقد بعدی ناشر استکه باور نخواهد کرد که فردی با کش از سقف آویزان شود و شونصد و سیزده بار با کلهبه زمین بخورد و هیچ چیزش نشود.اما ناشر عزیز این دنیای تخیلی نویسنده است ، لطفاًدر تخیلات شخصی نویسنده دخالت نکنید.

منتقد بعدی مردم اندکه باور نخواهند کرد که فردی با تار عنکبوتی نازک هیکل 70 کیلوئی اش را از ساختمانها آویزان کند. اصلاً مگر تار عنکبوت چقدر محکم است؟

نتیجه :شما نویسنده یتازه کاری که سعی در انتخاب سبک نوشتنت داری ، هر نوعی که بنویسی ایراد خواهدداشت؛ پس به خاطر تصور اینکه ((ممکن است نوشته هایم پر اشتباه و ایراد باشد)) دستاز نوشتن نکش. خدا را چه دیدی، شاید نوشته ات معروف ترین و پرطرفدار ترین نثر دنیاشد.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

نویسندگی (طبق نظرات خوانندگان)

طنز اندر کاخ همایونی (مولانای بی خدا)

داستان ,هم ,نویسنده ,، ,زندگی ,الف ,از روی ,داستان زندگی ,می نویسند ,این داستان ,روی حقایق ,دنیای خیالی خودشان ,وارد دنیای خیالی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

sembpamaxsa فروشگاه محصولات علمی و فرهنگی شوش Cathy's game سازه riedtobohig abinpomis Lady Bug-cat noir کسب درآمد از اینترنت | همکاری در فروش شارژ nistnicnala Belkis's site